26

Re: Zombík elektrotechnik

Fajne. Já tomu rozumím asi jako koza katapultu, takže pokud tě nechce někdo prozkoušet nějakou otázkou. Tak nemám námitky. smile

Firejs nesnáší daně. Státní metodu demotivace aktivních občanů! Asi se hodím na podporu...

27

Jestli chceš na nejakem dalším srazu mužu mit s kamošem klidně přednašku o elektru + první pomoc k dobru big_smile

Nevíš, co máš, dokud to není pryč.

28 Naposledy upravil: kovas (22.3.2014 20:45:56)

Woltík napsal:

Ano pájeli jsme dps desky a blikáček a rozbité světla smile
Fungování chapu zapojení by nemělo být těžke .. bylo by to podle výkonu
Menší panely o slabším napětí bych se nebál zapojit rovnou na autobaterii
Větší panely buch zapojil bud seriově nebo paralerně abych zvyšil výkon na požadovaný spotřebič (chtelo by to jen čas a par počtů)

Ty jsi prase. Když to zapojíš přímo na baterii co se asi stane? V osvětleném stavu bude "nabíjet" (Rozuměj, ten panýlek poženeš na krev, že sotva dodá udržovací proud, který pokryje samovybíjení).

V zatemněném stavu se změní na spotřebič, což se PN přechodu líbit nebude (nehledě na to, že vybiješ akumulátor), ... Víš, ono to není tak jednoduchý, ale stačí použít třeba Schottkyho diodu, nebo elegantněji nějaký MOSFET (menší ztráty).

Ach jo, když se chcete něco naučit, tak to dělejte pořádně. Čtu tady ty příspěvky a trnu (Tedy  až na Topu, ten ukázal nějaký potenciál).

29

Nebojse jasně že kdyby se nedělo to co chci tak si to změřím zjistim co mám špatně a podle knížek opravím smile... nikdo není dokonalý
Btw díky za radu první by mě napadlo tam hodit obyč diodu v propustném směru

Nevíš, co máš, dokud to není pryč.

30

No tak aspoň něco. Ta Schottkyho je lepší, má úbytek okolo 0,3 V, běžná křemíková 0,7 (0,65 při malé zátěži). Vuhledem k tomu, že ty malé panýlky dávají okolo jednoho voltu, Schottkyho dioda je lepší volba.

31

Tak slaboproud mi moc neříká ale upájet něco zvládnu pokud na to uvidím 4 dioptrie zbytek bez problému. Petr

Petr