1

Téma: Co píše o zombiích wikipedie?

Zombie (v češtině původně kodifikováno jako neutrum s výslovností [zombi],[1] používá se ale i jako maskulinum a femininum, přičemž nejčastější je femininum[2] a převažuje výslovnost [zombí], někdy [zombije]; jinak oživlá mrtvola, viz též nemrtvý) - bytost oblíbená především v hororech, částečně odpovídající fextům české lidové slovesnosti. Slovo zombie pochází patrně z afrického zumbi (fetiš v jazyce kikongo) nebo z nzambi (bůh v jazyce kimbundu, jiný výklad: přes luisiansko- nebo haitsko-kreolského zonbi z bantuštiny, podobné s kimbundským nzúmbe duch[3]) a do češtiny bylo přejato z angličtiny; je možné narazit i na méně častou podobu zombi. Tento termín rozšířil William Seabrook na konci 20. let 20. století ve své knize The Magic Island.


Pojem zombie se odvozuje od kultu voodoo, ve kterém označuje úplně zotročenou osobu nejčastěji pod vlivem omamných látek, slepě či nevědomě vykonávající příkazy jiného člověka, který ji ovládá. Takto byla zombie chápána v kultuře od druhé poloviny 20. let 20. století až do konce 60. let, kdy byl natočen film Geroge Romera Noc oživlých mrtvol (The Night of Living Dead, 1968), ve kterém byla zombie ukázána jako nemrtvý: mrtvola, která vystupuje z hrobu a snaží se uspokojit svou touhu po krvi pojídáním čerstvého lidského masa nebo mozku. Po úspěchu Noci oživlých mrtvol se takovýto obraz zombie rozšířil v masové kultuře a dnes už si málokdo spojuje zombie s voodoo, protože se nemrtví chápou ve stylu Romera - je možné se s nimi setkat ve filmech (následující série filmů s oživlými mrtvolami nebo současné filmy pro mládež, v nichž jsou zombie zabíjena velmi spektakulárním způsobem), v počítačových hrách (např. Resident Evil, Postal2: Apocalypse Weekend, BloodRayne, Doom 3, Stubbs the Zombie - hra, kde naopak hráč hraje za nemrtvého), RPG her (např. All Flesh Must Be Eaten - hra, ve které je hlavní myšlenkou vystupování zombie) a také v literatuře.


Jako zombie se označuje také druh filmu, ve kterém dominují oživlé mrtvoly.


číst dále: http://cs.wikipedia.org/wiki/Zombie


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/63/Girl_zombie_eating_her_victim_Night_of_the_Living_Dead_bw.jpg/250px-Girl_zombie_eating_her_victim_Night_of_the_Living_Dead_bw.jpg

2

Re: Co píše o zombiích wikipedie?

Jen přidám anglickou wikipedii: http://en.wikipedia.org/wiki/Zombie Kde toho tedy nemají o moc více.

Firejs nesnáší daně. Státní metodu demotivace aktivních občanů! Asi se hodím na podporu...

3

Re: Co píše o zombiích wikipedie?

Přidám necyklopedii.
http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Zombie

O, bo to sztandar całej ludzkości, to hasło święte, pieśń zmartwychwstania!

4

Re: Co píše o zombiích wikipedie?

Je sice zbytečné o tom psát, ale aktualizoval jsem jim na stránce o zombie externí zdroje, takže kromě staré zombie.mysteria.cz je tam už i zombie.4fan.cz. Slibuji si od toho značný nárůst uživatelů... big_smile

Také si myslím, že by možná stálo za to jim tam připsat literaturu, aktuální filmy a seriály, něco o rychlých zombicích... Asi jo, asi to zkusím udělat.

Firejs nesnáší daně. Státní metodu demotivace aktivních občanů! Asi se hodím na podporu...