1

Téma: Zbraně, které si skutečně můžete koupit i v čechách! Přečíst!

Justy pro Vás připravil tento seznam zbraní v různých cenových kategoriích, které si můžete skutečně koupit a užívat v české republice a to i za rozumné peníze. Určitě si ho prostudujte.

-----------------------------------------------------------

Následující řádky jsou taková snůška doporučení pro civila v ČR, vždycky se jedná o dlouhou zbraň a krátkou záložní zbraň. V dodatku vždycky najdete alternativy k dotyčnému setu a nějaké to kecání k tomu. Nerozebírám kompletní sortiment zbraní dostupných pro civila v ČR, ani jsem to neměl v úmyslu, zakládám to na vlastní zkušenosti se zmiňovanýma kvérama. Mějte na vědomí, že neberu v potaz dostupnost / rozšířenost střeliva v případě nějaké (zombie) apokalypsy, protože - jak už jsem zmínil - zastávám názor, že člověk by se měl spoléhat jen na tu munici, kterou je schopen v takovém případě unést. Cena střeliva má ale samozřejmě vliv na to, jak často a jak intenzivně si budete moct dovolit se zbraní trénovat.

1.    "Vím, co chci, rád bych přežil a nevím kam s prachama."

http://i175.photobucket.com/albums/w142/JustinianPrvni/LuRe.jpg

AR-15, minimálně 16" hlaveň, optimálně 20".
Délka hlavně je zásadní pro spolehlivou fragmentaci (tříštění) 5.56 po zásahu cíle.
Nepotřebujete se vlézt s dalšíma x lidma do Hummeru ani transportéru, tak se vykašlete na krátké (14.5" a kratší) karabiny.
Údržba zvládnutelná. Mazat, mazat, mazat. Pokud mažete a používáte slušné zásobníky, funguje stejně spolehlivě jako každá jiná zbraň.

Záložka: P99, ale ve skutečnosti tu samou práci udělá jakákoli moderní služební pistole s polymerovým rámem (SW MP9, Glock, HK).

Optika ACOG 4x32 (denní podsvícení světlovodným vláknem, noční podsvícení tritiem - nezávislost na bateriích - záměrná osnova do 800m). Alternativně EOTech, Aimpoint.
Záložní pevná mířidla pro případ, že se vám podaří rozbít skoro nerozbitný ACOG (nebo v zastavěném prostoru kde ale ještě není tak těsno, abyste museli vytáhnout krátkou).

Zásobníky PMAG / GMAG / EMAG - nešetřete a nekupujte duralové vojenské.

Alternativy:

Pístové varianty AR-15. Sice nemají valný smysl a vytváří víc problémů, než řeší, ale někomu se líbí.
SIG SG 550 a varianty (vzácně i v ČR, spolehlivé, ale je to fakt pálka a těžko se k tomu shání příslušenství).
AUG (civilní varianta) - to samé, ale máte tu k dobru rail. A slušnou délku hlavně při nízké celkové délce zbraně.

2.    "Vím, co chci, rád bych přežil, ale taky by mi mohly zbýt prachy na normální život a tak vůbec."

http://i175.photobucket.com/albums/w142/JustinianPrvni/SpYu.jpg

AK-74, neplést se 47. Momentálně jediný dostupný model je Works 11 od Zeleného Sportu.
Fajnšmekři můžou koupit boční lištu s nýtama a nahodit nějakou optiku, ale není to třeba.
Saiga v .223 udělá zhruba tu samou práci a rail tam už je. Záleží na chuti každého soudruha.
Přesnost AK v mikroráži (5.56 / 5.45) je až dvojnásobná oproti 7.62, má plošší dráhu letu, nižší hmotnost náboje a nižší zpětný ráz.
Naprosto primitivní údržba.

Záložka - PM Makarov. Lze nahradit čímkoli v té třídě, tj. CZ 82, Walther PPK, Walther P01 aj.

Alternativy:

Dlouhá Saiga v .223 - nižší cena samotné zbraně, máte výhodu ve sklopné pažbě, ale těžko se shání zásobníky.
Vz. 58 (858 Tactical, Hermex, FSN-01) - velmi cenově dostupné, zásobníky jsou všude, extrémně levný náboj. O něco slabší přesnost a horší balistika náboje.
AKM / varianty AK v 7.62x39 - těžší než Vz. 58 a nepřináší žádnou výhodu, ale pokud je někdo ujetý na AK, budiž.

3.    "Cestování nalehko je pro buzny. Záběry z Falklandů, Rhodesie a Arabského jara mi způsobují bolestivou erekci."

http://i175.photobucket.com/albums/w142/JustinianPrvni/SaIk.jpg

L1A1 od BVS (případně nová várka od Zeleného Sportu za levnějc).
Těžší zpětný ráz, neskladný a těžký kvér i munice. Na druhou stranu nezanedbatelný účinek, dobrá balistika náboje a přijatelná přesnost.
Pořád je to ještě docela praktická volba. Vojenský náboj se dá sehnat do 9 Kč.
Jednoduchá na údržbu, spolehlivá, nastavitelný plynový regulátor.

Záložka: Skarabeus (civilní  Vz. 61 Škorpion). Dobrá kapacita a velice zvládatelný ráz - trochu kompenzuje tu těžkopádnost hlavní zbraně kdekoli, kde kolem sebe nemáte volného prostoru nazbyt. Moc alternativ ve stejné třídě není, leda Glock v nějaké konverzi. Nic vám pochopitelně nebrání vzít prostě jen nějakou záložku ze setu 1-2.

Alternativy:

M14 (ať už „opravdový“ Springfield nebo čínská kopie od Norinca). O něco přesnější, ale o dost složitější a těžší. Zásobníky se hledají opravdu blbě.
G3 - skoro nesehnatelná a drahá jako prase. Navíc těžká. Na druhou stranu spolehlivost a přesnost zpožďovaného dynamického závěru je luxusní.
SVT-40 - o řád levnější než všechny ostatní, levnější střelivo. Nevýhody - neobratná, složitá, náchylná ke korozi (vojenské střelivo) a především máte jediný 10r zásobník a zbytek ládujete z pásků.

4.    "Je mi šedesát a nevěřím ničemu, co vynalezli po roce 1900."

http://i175.photobucket.com/albums/w142/JustinianPrvni/KaMi.jpg

Mossberg Maverick 88
Účinek s jednotnou střelou (slug) do nějakých 50m, s hrubým brokem tak 30+.
Nejsou to nijak těžké zbraně, běžná údržba je jednoduchá.
Kapacita slabá, když moc, tak 8, spíš ale 5-7. Záleží taky od délky použitého náboje.
Jednoznačná výhoda je tu okamžitý a brutální účinek - slugem složíte divoké prase.
Bohužel brokové náboje jsou pořád mimořádně neskladné.

Záložka: Taurus 689 .357 Mag

Alternativy:

Libovolná pumpa. Je jich jak máku.
Pokud byste šli do samonabíjecí brokovnice na bázi AK (Saiga 12), tak by to možná začalo být i trochu zajímavé.

5.    "Mám necelých pět tisíc a taky bych si rád střelil nějakou zombie."

http://i175.photobucket.com/albums/w142/JustinianPrvni/ShAy.jpg

Mosin M38 (jakákoli varianta, ale karabina bohatě stačí, nejsme v zákopech první světové).
Plus je cena zbraně i náboje. Sem tam někdo doveze Mosiny pod dva tisíce, náboj je stabilně dostupný pod 5 Kč.
Na opakovačce se nemá co pokazit a v Evropě už nějaký ten čas nežije nic, na co by 7.62x54R nestačila (asi tak od třetihor).
Samozřejmě nemůžete čekat objem palby, který zvládnete s samonabíjecí puškou.

Záložka: CZ 52, dá se sehnat i za tisícovku. Stejně jako Mosin už je daleko za zenitem, ale pro vaše účely (a s ohledem na vaši peněženku) postačí.
Dá se nahradit TT-33, pokud si chcete trochu připlatit, tak CZ 82 nebo Makarov v komisi.

Alternativy:

SKS Simonov (momentálně v Zeleném Sportu za něco přes 3000,-) - samonabíječka, takže už se dostáváme zase někam jinam. Optimální zbraň, pokud jste s prachama na štíru. Má neodnímatelný zásobník na 10 ran, plní se z pásků, nejlíp pořídit bandalír z eBaye.

Jiné opakovačky nemají smysl, protože stojí víc než samonabíječky v setu 2. Ale pokud máte v případě apokalypsy v plánu usrkávat čaj, vykládat psovi suché vtipy a občas z okna vyprázdnit desetiranný zásobník .303 do dotírajících hord zombie jen aby se neřeklo, tak si pořiďte Enfield No4 MkI, představivosti se meze nekladou.

Firejs nesnáší daně. Státní metodu demotivace aktivních občanů! Asi se hodím na podporu...

2

Re: Zbraně, které si skutečně můžete koupit i v čechách! Přečíst!

Jakou skupinu ZP na tohle potřebuju?

3 Naposledy upravil: Mr.Nosál (27.2.2013 07:38:34)

Voyager napsal:

Jakou skupinu ZP na tohle potřebuju?

Na co konkrétně? Na všechny dlouhý B - sport (šly by i krátký), pokud chceš krátký tahat na obranu, tak i E - ochrana. Mosin je jediná, kterou by člověk jen hlásil, bez nákupního povolení (ale ZP Bčku by se nevyhnul).

Bullets, Bombs and Cups Of Tea

4

kdo to fotil na kavalci?  big_smile

5

Tohle je jen takový výtah z možností, které v ČR jsou. Množství kombinací je u nás nepřeberné.
Doporučuju sledovat http://www.zelenysport.cz/

Jako nová kategorie se objevují cenově dostupné konverze samopalů střílející z otevřené polohy závěru.
Mimochodem, AK-74 už spadla na 9000,-

CONTROVERSIAL; VERY DISTURBED

6

Takže mosin je skupina B jo?

7

a co takhle Mauser 98K kdyby i tohle bylo na skupinu B hned si ho začnu dělat

8 Naposledy upravil: kovas (27.2.2013 18:17:14)

I Mauser je na skupinu B. Všechny zbraně vyjma těch zakázaných, či těch, které nemají tormentaci, či jinak neprošli zkušebnou, můžeš vlastnit na skupinu B pro sportovní účely a je fuk, jestli je to pistole, revolver, opakovací, nebo poloautomatická puška, či brokovnice.

9

Justy, to mal Enfield ako mieridlo dieru? s tým sa zameriava skoro samo
(keď si teda vpredu na muške v prítmí nepomýlite krátky stredný plech s bočným ochranným vysokým) big_smile

10 Naposledy upravil: toudi_sk (27.2.2013 18:51:32)

Jasne, mne len išlo princíp mierenia s nimi, to je ako s kušou a lukom, luk je skoro vo všetkom lepší ... len z neho musíš vedieť strieľať, že? A preto je pre neskúseného začiatočníka lepšia kuša, pretože z nej hneď a okamžite má neporovnateľne lepšie výsledky ako z luku.

S tými mieridlami je to to isté, každému musíš vysvetľovať teóriu mierenia a čo ja viem čo a kto vezme Enfielda do praciek aj po prvý krát v živote, kukne cez ďúru a keď uvidí vpredu cez mušku čierny kruh, zaručene sa trafí do vnútornej polovice terča na 50m bez nejakej extra prípravy.

Okrem toho sme každý iný, aj pištoľ každému vyhovuje iná. Ja som držal v paprči Justyho P99 a inú pištoľ už ani nechcem. Načo, táto mi sedela v ruke úplne perfektne a radšej si ju kúpim, ako dostať inú hoci zadarmo, ale čo z toho, keď mi sedieť v ruke vôbec nebude.

Čo je "mařena" prosím ťa?

11

kovas napsal:

I Mauser je na skupinu B. Všechny zbraně vyjma těch zakázaných, či těch, které nemají tormentaci, či jinak neprošli zkušebnou, můžeš vlastnit na skupinu B pro sportovní účely a je fuk, jestli je to pistole, revolver, opakovací, nebo poloautomatická puška, či brokovnice.

Tak pravil kovas! Ale já bych jen dodal, že je lepší mít rovnou zbrojní skupinu E, aby člověk mohl ty zbraně i nosit. Sice si můžeš pořídit pistoli jen na střelnici a neplánuješ ji nosit, ale pak, až tě to napadne, si ušetříš hromadu návštěv u policajtů a výměnu všech dokladů.

toudi_sk napsal:

Justy, to mal Enfield ako mieridlo dieru? s tým sa zameriava skoro samo
(keď si teda vpredu na muške v prítmí nepomýlite krátky stredný plech s bočným ochranným vysokým)
S tými mieridlami je to to isté, každému musíš vysvetľovať teóriu mierenia a čo ja viem čo a kto vezme Enfielda do praciek aj po prvý krát v živote, kukne cez ďúru a keď uvidí vpredu cez mušku čierny kruh, zaručene sa trafí do vnútornej polovice terča na 50m bez nejakej extra prípravy.

Jo, enfield má dioptrická mířidla a s tím se míří mnohem líp, než s humpoláckýma z mosina. Podobný dioptry jsou jako kovový mířidla i "moderních" M16, L85, G3, SIG.  Krmit a pořídit mosina na zábavné střílení, je mnohem levnější, než kdyby člověk musel kupovat .303 pro enfielda. 303 je mrtvá ráže a vyrábí ji jen pár šílenejch fabrik - cca 17,-/kus zatímco 7,62x54 je pořád používaná sovětská ráže za cca 8,-/kus. Ale pokud člověk sedá v koženém křesle, kouří dýmku, pije Earl Grey a Indii má v mapách pořád, jako královninu državu, tak by ho od Enfieldky nemělo nic zastavit.

12

Mr.Nosál napsal:

Ale pokud člověk sedá v koženém křesle, kouří dýmku, pije Earl Grey a Indii má v mapách pořád, jako královninu državu, tak by ho od Enfieldky nemělo nic zastavit.

No právě! :-) To jsou ta strašná duševní muka - vz.58 a pak sportovní střílení, nebo No.IV a pět ran do roka? :-D
Enfíldka je nádherná mulatka. smile <3

Zvoní zvoní zrady zvon zrady zvon
Čí ruce ho rozhoupaly

13 Naposledy upravil: Justy (27.2.2013 23:06:02)

Mířidla u Mosina jsou IMO mnohem lepší než u Mausera, nemůžu tomu véčkovému výřezu přijít na chuť.

Ale dioptr je dioptr, o tom žádná. Jen mě štve, že je u Enfieldky nastřelený na 300 yd, mám strašně blbý pocit z kvérů, které nechodí na flek, a dělá mi to jak Mauser, tak Enfield, a ani u jednoho s tím bez výměny mušky nic nenadělám. A mušky nejsou a nebudou, kromě nějakých aukcí na eBay nebo Gunbrokeru jednou za dva roky.
Patron do Mausera i Enfieldky přebiju do 10,- (asi okolo 8-9, nevím z hlavy, na kolik kusů mi vydrží piksla prachu).

7,62x54r je teď už za 3,50 Kč kus (momentálně Bulharsko, kvalitní 70. léta, koupil jsem toho kotel).
Za 8,- už dnes jsou jen závodní Ekstry, které dřív stály ke 20,- (debil netrpělivý jsem jich koupil pětistovku asi týden, než spadly z 10,- na 8,-)
Spousta jiných nábojů jde taky dolů... a ty ostatní přebíjím.  Pro střelce nastává zlatá doba, kvéry jsou cenově na historickém minimu a náboje taky dost spadly, levnějsí už byly jen v době, kdy se poprvé objevily vojenské přebytky.
Jen kdyby ta mrňavá 5,45x39 nestála už skoro sedm korun. .223 / 5,56 se dá přebít do čtyř korun, ale k 5,45 nejsou matrice, náboje ani střely.

Jinak opakovačky jsou zbraně kategorie C, ale pořídit je můžeš, mimo jiné, na ZP skupiny B.
Kategorie zbraní a střeliva a skupiny ZP nemají nic společného kromě toho, že se označují písmeny, bohužel to dost lidí mate.

14 Naposledy upravil: Justy (28.2.2013 21:24:09)

Mně se ta špice prostě v tom véčku ztratí... chvíli na to čumím, sleze to do jedné lajny a jsem nasraný. big_smile
Druhá věc je, že u těch mířidel máš úplně v háji periferní vidění, u normálních výřezových mířidel se dá sledovat něco po straně mušky (dioptr neřeším, tam vidíš všechno), ale tady od půlky cíle máš černý obdélník. Chlap zalehne a raď si.

Jinak co je špatného na válci jako mušce? Mají to tak skoro všechny kvéry KROMĚ toho Mausera. Včetně těch s dioptrem.
Podle mě prostě válec > stříška. Když máš zvyklé oči a dokážeš ho posadit do výřezu, tak to vyjde minimálně nastejno.

smile

http://i175.photobucket.com/albums/w142/JustinianPrvni/Untitled-1-14_zps92e203ab.jpg

15 Naposledy upravil: JWK (12.3.2013 07:52:58)

Zdravíčko... Já osobně z čistě praktického důvodu bych volil vz.58 kat.B... pokud uz bych se mohl finančně více uvolnit líbila by se mi nejvíce M14ctka... nebo M1 carabine... celkově se mi prostě líbí carabiny spíš než fullsize...

16 Naposledy upravil: JWK (12.3.2013 10:52:06)

Jo ruger mini 14 jsem zapomel... ja mam značku Ruger moc rad... sám mám jednoho Rugera... poctivé kvalitní zbraně...
.
koukam ze ty amici tam nemaj v nabidce zadnou osmicku... no v tom pripade bych volil asi .308 nebo .270

17

Ty čínský Norinca nebudou žádná hrůza, pokud z toho člověk nebude zkoušet vyrábět DMR.
Mini 14 se k nám bohužel netahá, kdyby se to tahalo za nějaký lidský peníze, taky by to nebyla špatná volba. Takhle by to vylezlo na nějakých 30klacků, jen to hvízdne a je pak otázkou, jestli si rovnou nekoupit nějakou AR. V BVS měli v komisi jednu volítanou za asi 17 tisíc.
Tak házet M1 carb. do 7,62x39, to je opravdu práce pro nadšeného puškaře(už jen řešení zásobníku bych rád viděl). To snad radši říznout u SKS pažbu o 10cm. smile
Kdyby byla nějaká karabina v pistolový munici, tak bych se nezlobil - o tolik horší, než M1 by to nebylo a použitelnost IMO lepší. Ale s karabinami/"samopaly" na pistolovou munici to není žádná sláva . (vkládám naději v ZS a dovoz německých UZI smile )

18

Tak dotaz. Pořídit si u nás zbraň není žádný problém, ale kde si pak zastřílet? Ve střelnici? V lese? Na náměstí? Kde je to povoleno? Dá se získat povolení na vlastní zahradu/pozemek? Nebo jen stačí, když střelba nebude nikoho ohrožovat?

Firejs nesnáší daně. Státní metodu demotivace aktivních občanů! Asi se hodím na podporu...

19 Naposledy upravil: Mr.Nosál (12.3.2013 23:44:28)

Firejs napsal:

Tak dotaz. Pořídit si u nás zbraň není žádný problém, ale kde si pak zastřílet? Ve střelnici? V lese? Na náměstí? Kde je to povoleno? Dá se získat povolení na vlastní zahradu/pozemek? Nebo jen stačí, když střelba nebude nikoho ohrožovat?

Na zahradě si můžeš střílet ze zbraní kategorie D (volně prodejné) - kromě historických a černoprachých(křesadlovky/perkusky) - tzn. za barákem můžeš zkoušet vzduchovky, větrovky, kuše, pokud tím nikoho neohrozíš.
Pokud chceš střílet čehokoliv plnotučnýho, tak musíš mít střelnici. Řádně nahlášenou(fízlové/stavební úřad), zabezpečenou(posudek balistika), registrovanou, splňující hlukové normy a odpovědnou osobu(správce střelnice). Případně se dá zařídit povolení k dočasné střelnici, ale to taky není na střílení po zahradě, ale třeba pro rekonstrukce bitev.
Nejsme jak u některých států USA, kde si můžeš vyrazit do lesa a tam střílet brokovnicí flašky. Tak ono je to i daný hustotou. Kdybych měl tady každou vesnici 50mil od sebe a kolem husté lesy, tak si koupím flák lesa a budu tam střílet furt. U nás by to holt chtělo větší sumu (hlavně kvůli nutnosti kvalitního srubu, kde by pak v kožené klubovce mohl člověk konverzovat nad sklenicí koňaku s dalšími brahmíňany big_smile)
Je to z mé hlavy, za případné nepřesnosti se omlouvám - vlastní střelnici (zatím) nemám.

20

Dobrá díky a jak je to s tím nošením zbraní - u pistolí a kulometů je mi jasné, že musí být skryté - tedy v pouzdře pod kabátem.. ale jak je to s kušemi? Sám jsem jsem několikrát cestoval po světě s pistolovou kuší volně připnutou na batohu, tak jen jestli jsem se nedopouštěl nějakého trestného činu?

21 Naposledy upravil: Viky (13.3.2013 11:15:49)

Přečti si zbrojí zákon.

Mistress z brahminy.

22

Držitel zbraně kategorie D nesmí:
a) zbraň nosit viditelně na veřejnosti nebo na místě veřejnosti přístupném,
b) zbraň nosit nebo s ní na veřejnosti nebo na místě veřejnosti přístupném jakkoliv manipulovat, pokud je jeho schopnost k této činnosti snížena požitím alkoholických nápojů, návykových látek,11) léků nebo v důsledku nemoci,

Achjo a to jsme sní stříleli v parku*  wink smile
*lidé okolo samozřejmě nebyli a navíc jsme stříleli do srázů, zakončeným zdí, což eliminovalo možnost, že by šipka někam odletěla.

23

Ještě štěstí, že tam nebyl nikdo, kdo by vás udal. wink Pistolovou i jinou kuši nesmíš nosit viditelně -> zabalit do celty a dát do batohu/nést v rukou jako beztvarý balík je IMHO v pořádku.

Mistress z brahminy.

24

Tak ono to není tak žhavý - když si poneseš na ruksaku starou slávii, tak na vás nikdo policajty volat nebude. Luk ani kuše taky asi nebude plnit lid hrůzou. Stačí se podívat na airsofťáky na pátečních nádražích - pořád z nich velká část nosí repliku útočné pušky jen-tak přes rameno a žádný policista si jich ani nevšimne. Což se může samozřejmě v blízké době zvrhnout - strach veřejnosti z vraždících střelců, použití airsoftek při přepadení či hovadské nápady (fingovaný únos kamaráda do dodávky, blb s "odstřelovačkou" mířící na auta u tunelu). Ale pravidla zákona jsou vedena jasně - zbraně by měly být převáženy zakrytě. Na čundr/airsoft plácek stačí zamotat do celty/palestiny, pokud taháš pravidelně, tak je super vak na rybářské pruty.

25 Naposledy upravil: JWK (13.3.2013 14:38:09)

Teorie je teorie a praxe je praxe... navíc jsme pořád v Čechách a ne v Anglii kde by tě hned sejmuli...
..
vem si airsoft... taky se to hraje všude po lesích a nikdo to neřeší... přitom je to v dané formě nelegální...
.
ty zákony znám moc dobře, ale také vím jak se věci mají v praxi... nebo si myslíte že myslivec ze šumavy poveze svýho syna extra do prachatic na střelnici kvůli pár ranám z brokovnice... ??? prostě vezme katapult na holuby a pojedou si zastřílet na nějakou paseku kde nikdo nechodí...
.
pořád jde prostě o míru a o rozum. viz. pejskaři, čtyřkolkáři, airsofťáci, myslivci a to je prostě všude