1

Téma: Zombík elektrotechnik

http://www.reich-nievergelt.ch/uploads/pics/elektrotechnik_titel.jpg
Zombík Elektrotechnik

Elektřina bude pár dní po propuknutí apocalypsy snem... tedy alespoň pro ty, kteří nebudou vědět jak ji vytvořit a použít. Právě proto je tu tento zombík, jehož nositelé by měli být snad v každé skupince přeživších, protože možnost pustit si DVD, dát si teplou sprchu či vyslat rádiovou zprávu, bude ve světě zamořeném hnijícími mrtvolami k nezaplacení wink

Co je podmínkou pro získání tohoto odznáčku?
- mít základní znalosti u fungování elektřiny (střídavý/stejnosměrný proud, dvou/tři fázový, uzemění, sériové/paralerní zapojení baterií)
- naučit se ovládat vysílačku
- naučit se používat měřící přístroje (je to vhodný diagnostický nástroj)
- být obeznámen s fungováním a zapojení solárních panelů, dynam, vodních či vzdušných elektráren, motorů a krečků běhajících v kolech... prostě zdrojích, které si můžete samy zapojit.
- být obeznámen s fungováním rádií a jejich konstrukcí (pro případnou potřebu oprav)
- tušit jak zapojit bezpečností kamery (mohou se u kontrolování větších pozemků hodit)
- dát dokupy nějaký jednoduchý obvod či krystalku.
- Zvládnou vyměnit zářovku

Je to trochu náročnější, ale rozhodně stojí za to ho získat... co myslíte?

Firejs nesnáší daně. Státní metodu demotivace aktivních občanů! Asi se hodím na podporu...

2

Re: Zombík elektrotechnik

Posledný bod splnený

Never back down smile

3

Taky už mě napadlo tohohle zombíka navrhnout ale přišlo mi že bych si sám nesportovně nahrával. Teď když to za mě udělal někdo jiný bude moje získání zombíka mnohem legitimnější :-)
Jen co si doplním vzdělání v oblasti radiopřijímačů tak se o čárku přihlásím. Zbytek už tak nějak zvládám. Nejsem žádný elektrikář, zatím, ale momentálně to pilně studuji.

4

Hrobař to je dobře wink On nám návrh na tohohle zombíka už nějakou dobu ležel v šuplíku, ale tvé téma ho připomnělo smile

Také se chystám v tomto oboru získat nějaké ty vědomosti, přecejen to může být dosti užitečné.

Firejs nesnáší daně. Státní metodu demotivace aktivních občanů! Asi se hodím na podporu...

5

Inu, když už jsem v truháku na tom IT oboru (kde ELT máme) tak by byla ostuda tohle nezvládnout, co big_smile

,,Štěstí přeje připraveným a odvážným... proto buď připraven bojovat,,

6

Tak jen do toho wink Ještě ho tady nikdo nemá smile

7

Firejs napsal:

Tak jen do toho wink Ještě ho tady nikdo nemá smile

Ono teoreticky to není problém smile To mám ze školy, ale horší je praxe, protože mi máme místo elt. praxí praxe strojírenské, což se taky hodí, ale já bych raději obojí big_smile

8

Tak co? Už někdo pokročil ve svých znalostech elektrotechniky natolik aby mu mohla být udělena tohle celosvětově uznávané ocenění?

9

Tak to je samozřejmě velké plus, ale i tak musíš splňovat i výše zmíněné body wink

10

Souhlasím, není to těžké ale je to schválně.. a i tak to ještě nikdo ze zdejších návštěvníků nesplnil.

Díky za tipy na studijní materiály.

11

To je ovšem škoda. Alespoň kvůli motivaci ostatních bys mohl začít wink

12

+ Počuj kovas, vedel by si mi poradiť prosím ťa?
Giftmacher na fallout fóre napsal:

Vypadá to úplně příšerně, ale pokud se to bude aspoň vzdáleně podobat fallout terminálu, budu spokojen
RobCo terminál

Mama našla po otcovi krabicu od topánok plnú elektróniek, až budem robiť henten RobCo terminál, vyrežem zozadu vetracie otvory a narvem do vnútra nejaké, nech je ich vidieť big_smile
http://papermodelers.sk/hostimages2013/Rea9pgNaVkhmZtoucfYm_thumb.jpg http://papermodelers.sk/hostimages2013/i6PB7dSujRE6iPu1LSml_thumb.jpg http://papermodelers.sk/hostimages2013/IOVaZXMCaJVYViqjE4FF_thumb.jpg http://static.gamesradar.com/images/mb/GamesRadar/us/Features/2008/09/PCGUS%20Columns/181AL.FalloutDialogue.418--article_image.jpg
Giftmacher mi nasadil chrobáka do hlavy.

Giftmacher napsal:

Nápad s elektronkama dobrej. Ještě bych zapojil žhavení  big_smile

Bude treba na žhavenie trafo, alebo by som si vystačil aj s batériou? Prípadne dať zo zadu každej elektrónky žltú/oranžovú ledku, síce to nebude úplne ono, ale aspoň by to nehrialo a bolo bezpečnejšie.

13 Naposledy upravil: toudi_sk (2.3.2013 18:07:29)

To sú veľké svine z televízora a na zosilovače asi, ak by som ich aj narval do toho, tak to bude naletované priamo na plošák a už sa na nič iné nepoužijú (kde budem zháňať pätice).
Ale sú medzi nimi aj triódy a pentódy (to je jediné, čo o tom viem), až zistím názvy, dám vedieť, okrem toho to bude schované vo vnútri a vidieť to bude len cez malé vetracie dierky a škáry.
Ide mi hlavne o to, či to nebude veľmi hriať, potom by som aj tak musel pristúpiť na variantu "Brod".

kovas napsal:

Záleží, co je to za typy a jestli jsou ještě vůbec funkční, zda-li neztratili vakuum, to se pozná podle getru.

1. Neviem čo to je.
2. Asi ma to uráža. big_smile

14

jasne, v každom prípade najprv zistím typy a potom rozhodnem, čo s tým ďalej, v každom prípade dík za rady

15

Umim jen vysílačku.

16

To je dobře. Přepínám.

17 Naposledy upravil: Topa (14.5.2013 22:22:26)

- mít základní znalosti u fungování elektřiny (střídavý/stejnosměrný proud, dvou/tři fázový, uzemění, sériové/paralerní zapojení baterií)
Střídavý a stejnosměrný jsme asi 10x probírali v prváku kvůli zbytku třídy (Jsem tam asi na ELT nejlepší big_smile ), Dvou a třífázový proud také není nic těžkého. Uzemení a seriové i paralerní zapojení baterií? Počítáme to ve škole, jak baterie tak i rezistory smile

- naučit se ovládat vysílačku
No myslím že splněno. Vysílačku jsem měl 2x v životě. A nevím o tom že bych nebyl schopný jí zepnout nebo používat big_smile
Vlastně třikrát big_smile Jednou půjčenou jako pomocný pořadatel na jednom larpu

- naučit se používat měřící přístroje (je to vhodný diagnostický nástroj)
Uznal by se voltmetr? big_smile Jestli jo tak splněno.

- být obeznámen s fungováním a zapojení solárních panelů, dynam, vodních či vzdušných elektráren, motorů
Jasný ;-) Dynamo a elektromotorek je stejnak to samé big_smile Jen záleží na tom jestli dodáváme energii mechanickou nebo elektrickou. S. panely? No, teoreticky: Panel, menič, baterie, přepínač a to je vše big_smile Vodní a vzdušné elektrárny buď stejnosměrný proud, pokud jsou do nich vmontovány dynama, nebo střídavý jako alternátor...

- být obeznámen s fungováním rádií a jejich konstrukcí (pro případnou potřebu oprav)
Anténa je vlastně jen drát. Dále zesilovač, integráče  na zpracování signálu, napájení bude asi na baterky a jestli ne, tak tam bude tráfko s usměrňovačem, pár samostatných kondenzátorků, rezistůrků.

- tušit jak zapojit bezpečností kamery (mohou se u kontrolování větších pozemků hodit)
Tak záleží na konektorech konkrétní kamery big_smile  Rj 45 nebo 11 ? 3 (2) barvičky kabelů jako na televizích? MOžná by to šlo i přej rozhaní 232 big_smile

- dát dokupy nějaký jednoduchý obvod či krystalku.
Prosím, prosím,... uznejte mi mojí mikrokapesní svítilnu big_smile ledka + vodič + spínač + paralelně 3 baterčičky big_smile PS: funguje! smile

- Zvládnou vyměnit zářovku
Není to tak dlouho co jsem jí měnil u sebe v pokoji big_smile big_smile

18

Vidíš jak si šikovný smile

co ta vysílačka - byla to taková ta dětská do ruky, nebo klasická pro velký kluky?

http://www.trzcacak.rs/usluge_galerija/velike/radio_stanice_2.jpg

19

No jasně že to byla ta obyčejná do ruky smile
K tej mega vysílačce se dostanu asi až ve třeťáku na elt. praxích.
Ale ohledne vysílaček a rádia vycházím z klasických zálkadů vysílač - příjímač ...   a vysílačka, rádio, mobil, bluetooth, wifi , to je všechno jenom vysílač a přijímač jen fungují na rozdílných vlnových délkách a frekvencích a používají jiné ,,kódování,, přenášených dat.

20

Tak fajn, ještě se toho určitě dost doučíš, tak myslím, že ti to mohu uznat smile

21

Hlavně taky musim hodně doučit big_smile Dělam střední IT školu a budu z toho maturovat big_smile

22 Naposledy upravil: Mr.vadný (13.9.2013 14:04:44)

Tohle mě můj děda bude učit měsíce a měsíce než se to naučím. Dřív se mě na to zeptat tak možná ale jen možná polovina. :lol

23

Tak jo dokoukal a dočetl sem si neco o rádiich
A nakoukl lehce jak se ovládá vysilačka a manipuluje s kamerou ..
Jinak jsou to celkem věci co by elektrikář měl znát smile
Hlásím se o zombíka smile

Nevíš, co máš, dokud to není pryč.

24

Co ty panely? Víš jak to zapojit? Jak to funguje?

Už jsi něco upájel?

25

Ano pájeli jsme dps desky a blikáček a rozbité světla smile
Fungování chapu zapojení by nemělo být těžke .. bylo by to podle výkonu
Menší panely o slabším napětí bych se nebál zapojit rovnou na autobaterii
Větší panely buch zapojil bud seriově nebo paralerně abych zvyšil výkon na požadovaný spotřebič (chtelo by to jen čas a par počtů)

Nevíš, co máš, dokud to není pryč.