51

Re: Zombík první pomoci!

fladi napsal:

[Spodní ruka ohnutá v lokti a rameni, pod vrchní rukou, která je skrčená jako kdyby si člověk sám dával kravatu, podkládá hlavu.

Jen detail, ale nově je spodní ruka rovně. Hlava samozřejmě zakloněná.

FOUR XX MERLINS
CARRY ME TO BERLIN

52

Hlavu jsem zakláněl již při při čištění ústní dutiny smile Ale ano, do popisu stabilizované polohy jsem to nenapsal.
Jaký je tam rozdíl, když je ruka natažená?

Don't be afraid to take a ride on the rape train.
I know mistakes were made. Some died on the rape train.
And there are still a lot of people that need to die. Come aboard, you will feel the reasons why.
Nobody wants to take a ride on the rape train. And still they find themselves inside of the rape train.

53

Při té starší poloze prý docházelo k utlačování spodní ruky.

FOUR XX MERLINS
CARRY ME TO BERLIN

54

zajima mě něco přes rámec.
ma zasebou 3 kurzy rychlé pomoci a jsem herní medic + nějaké to amaterské zdravotnictví (praxe)

ale na všech kurzech vam řeknou jak se postarat o zakladní  "péči" a hlavně volat 155 nebo 112.
njn ale co post- apo nebo ZA kam budete volat ?
- vim např jak (možná) řešit amputaci.

ale co šítí ? mám si koupit krysu a vyzkoušet to na ní ??? big_smile

jakmile zastavím tepenné krvácení co dál. fakt zustanu stát jen na tom že mu nohu ovážu ? a budu doufat že se mu to spraví, nemužu mu dát "jen tak" trnsfuzi ani nijak nahradit jeho kravní oběh takže ?
napadlo mě : mam mu ucpat ránu tlakovým obvazem, opít ho (nebo jinak zmirnit bolet), zaškrtit ránu (nejlépe trurniket), ranu nějak zašít, ovazat a povolit škrtidlo ?
vážně. když nad tím uvažuju... co mam dělat když někdo bude mít v takové stituaci utrhnutou nebo přeťatou tepnu.

Přátelé jsou jako stromy. Když do nich mlatiš sekerou, umřou.

55

To už bude asi chtít hlubší medicínské znalosti, šikovné ruce a hlavně sterilní nástroje a hodně štěstí.

56 Naposledy upravil: Justy (10.11.2012 18:04:21)

A stejně počítej s tím, že ten člověk s vysokou pravděpodobností zařve, zvlášť pokud nebudeš mít k dispozici ATB.

FOUR XX MERLINS
CARRY ME TO BERLIN

57

hm... to vypada na kulky se jmeny členu teamu včetně toho mého.

58 Naposledy upravil: Mr.Nosál (10.11.2012 21:23:25)

Linot napsal:

ale co šítí ? mám si koupit krysu a vyzkoušet to na ní ??? big_smile

Opovaž se! Jsem předseda SOPPPA (Spolek Ochrany Práv Potkanů Po Apokalypse). A potkani jsou malý, chceš- li trénovat - kup si vepřovou nohu s kůží a na tom cvič. Je to bližší lidské kůži, než malý chlupatý potkánek. http://www.smileyvault.com/albums/userpics/10172/smiley-mouse.gif

Linot napsal:

jakmile zastavím tepenné krvácení co dál. fakt zustanu stát jen na tom že mu nohu ovážu ? a budu doufat že se mu to spraví, nemužu mu dát "jen tak" trnsfuzi ani nijak nahradit jeho kravní oběh takže ?

Transfuzi budeš moci dát maximálně přímou ( z dárce do pacienta), případně nahrazovat mírné krevní ztráty fyzákem. Krevní konzervy ti nevydrží.

Linot napsal:

napadlo mě : mam mu ucpat ránu tlakovým obvazem, opít ho (nebo jinak zmirnit bolet), zaškrtit ránu (nejlépe trurniket), ranu nějak zašít, ovazat a povolit škrtidlo ?
vážně. když nad tím uvažuju... co mam dělat když někdo bude mít v takové stituaci utrhnutou nebo přeťatou tepnu.

V první chvíli ti nic jinýho nezbude - obvaz, turniket, transport do bezpečí ze zóny boje.
U tepenýho krvácení ránu zašít moc nemůžeš. Hluboký žilní poranění a tepenný krvácení se zašívaly. Což bez odborné pomoci těžko proveditelné, takže krajní případy končí amputací. Pokud to bude jen nařízlá, lehce penetrovaná tepna, mohly by být užitečný obvaz s celoxem(hemostatika), zastaví krvácení a dáš tělu možnost se s tím srovnat - podobně u žilních, zastavit krvácení, vyčistit a nechat tělo, ať se s tím srovná. Rány mechanicky vyčistit, vypláchnout fyzákem zašít, jsou li tržné/znečištěné/střelné - nutno drénovat. Jak psal Justy, bez ATB je medicína na 18 stol. - každá pronikající rána do břicha bude 60% smrt, končetiny (díky tampónádě, dezinfekci, drénu) dokážeš udržet, pokud nedojde k masivnímu poranění - jinak amputace, střelný poranění hlavy, probodlý játra budou jednostranná jízdenka - bez ATB, rentgenu a týmu chirurgů, léčba břišní penetrace metodfa "celox a modlit se" smile

Bullets, Bombs and Cups Of Tea

59

SOPPPA? To sis teď vymyslel, ne? :-D Jako spolu-chovatel chovné stanice potkanů a survivalista k tomu bych o něčem takovém už určitě slyšel :-) I když přiznám se že dřív už jsem o úloze a postavení potkana po apokalypse přemýšlel.

60

SOPPPA měly článek v tom zombie-čísle LEVELu, tuším letos zjara... šlo tam o boj proti klišé "krysa je nejslabší protivník a proto musí být na začátku každé hry".

Amputace: Nedávno byl na VŠB obrázek s návodem, jak na to. smile
Tepenné krvácení se tuším také sešívá, ačkoliv takové ruce, abych dokázal sešít elastické tepny, tak takové prakcy fakt nemám. smile Ne náhodou jsou chirurgové tak dobře placení...
Každopádně se pokusím na toto téma něco naštudovat a zapsat do další verze Rukověti felčara.

Ad opíjení oběti - pokud si dobře pamatuji, tak alkohol zvyšuje frekvenci tepu, tzn. krev teče rychleji, tzn. z rány jí vytéká více. Lepší asi bude starý dobrý makový odvar.

Zvoní zvoní zrady zvon zrady zvon
Čí ruce ho rozhoupaly

61

chekotay napsal:

Ad opíjení oběti - pokud si dobře pamatuji, tak alkohol zvyšuje frekvenci tepu, tzn. krev teče rychleji, tzn. z rány jí vytéká více. Lepší asi bude starý dobrý makový odvar.

jak dloho vydrž ? (makový odvar) např v lfašce s normalnim uzavěrem. nebo je lepši ho podavat "čertvý" ?
-a co přesně děla z "pacientem" nikde jsem o tom nečet jen dicky slyšel.

62 Naposledy upravil: Mr.Nosál (11.11.2012 13:55:38)

Linot napsal:

jak dloho vydrž ? (makový odvar) např v lfašce s normalnim uzavěrem. nebo je lepši ho podavat "čertvý" ?
-a co přesně děla z "pacientem" nikde jsem o tom nečet jen dicky slyšel.

Odvar si připravíš z sušených makovic - trvanlivost jako u čaje, takže nic na skladování a hlavně  to má malou účinnost. Na skladování by bylo vhodnejší přechovávat samotnou pryskyřici, či opiovoutinkturu - to bych viděl trvanlivost i několik let. Ale bacha na dávkování - neodhadneš množství účinné látky.
Pacient? http://cs.wikipedia.org/wiki/Morfin

63

aaa, funguje "podobě" jako morfín... čupr.

64

Vím že jsem s tím už trapnej ale tohle jsme se museli povině učit na táboře,lékárničku mi kvůli mým věčným úrazům naučila mamina.

65

ten co ví napsal:

Vím že jsem s tím už trapnej ale tohle jsme se museli povině učit na táboře,lékárničku mi kvůli mým věčným úrazům naučila mamina.

Můžeme položit nějakou tu testovou otázku, ne? Ať se ukáže, jak na tom jsi. smile Není moje, ale hodí se:

Sešli jste se v bytě jednoho ze vašich kamarádů na oslavu narozenin. Už ve dveřích vidíte takové množství známých lidí, že jste si jisti, že nadcházející večer bude stát za to. Večeře už je skoro hotová, jen se ještě čeká, až bude hotové maso. Mezitím se v obýváku živě konverzuje a opakují se už tolikrát opakované historky let minulých. Než se nadějete, skoro všichni už v sobě máte pár skleniček něčeho dobrého.

Po chvíli se jeden z vašich kamarádů zvedá a jde se do kuchyně podívat, jestli už se to dovařilo a může se konečně začít jíst. Vzápětí se z kuchyně ozývá strašný řev. Okamžitě se běžíte podívat, co se proboha mohlo stát.

Vbíháte do kuchyně plné páry, přes kterou spatříte na vařiči stát otevřený papiňák a vašeho kamaráda stojícího vedle sporáku, jak si drží ruce před obličejem a křičí, že ho to opařilo. Když ho vybídnete, aby vám obličej ukázal, vidíte, že je celý rudý a mokrý. Na tvářích mu začínají vyskakovat malé puchýřky.

Co budete dělat?

a) Posadíte svého kamaráda na zem, aby si ještě neublížil, kdyby třeba bolestí omdlel, a zavoláte záchranku. Také dáváte pozor, aby si na popálený obličej příliš nesahal.

b) Posadíte ho, zakloníte mu hlavu a co nejrychleji mu na obličej položíte čistou bavlněnou utěrku (kus prostěradla apod.), namočenou do studené vody. Mezitím co to děláte, další z vašich přátel volají záchranku.

c) Co nejrychleji mu začnete polévat obličej studenou vodou a voláte záchranku.

d) Co nejrychleji mu začnete polévat obličej studenou vodou, v čemž pokračujete dokud je mu to příjemné. Když už máte po pár minutách pocit, že to stačí, prohlédnete si ho znovu. Obličej má stále hodně rudý a na tvářích už se za tu chvíli objevily další puchýřky. S očima žádný problém nemá. Rozhodujete se, že volat záchranku je v tomto případě skoro zbytečné, stačí použít Panthenol sprej, který opravdu po chvíli někde najdete a na obličej nastříkáte.

Rád bych se přihlásil o tohoto zombíka... všechny body splňuji.... wink

67

Tak zkus odpovědět na Nosálovu předchozí otázku, kterou poslední zájemce nezodpověděl.

Firejs nesnáší daně. Státní metodu demotivace aktivních občanů! Asi se hodím na podporu...

68

Dle mého nejlepšího úsudku soudím, že za C....

"What is it?" "Chess." "Looks hard." "Hm, well, maybe for some folks, but, your smart, you get at quick." "What´s this one called?" "That´s a pawn. They´re your soldier´s." "The they died?" "Sometimes." "Do you loose, if they died?" "No, not necessarly. You can loose of lot of soldier´s, but still win the game."

Pokud si to dobře pamatuju,tak by popálenina a opařenina měla být
na cca deset minut v kontaktu se studenou vodou, tim pádem by
to muselo být B, nebo C, ale myslím že správně bude B.

70

Budu citovat doslovně odpověď doktorů, kteří tvořili tyhle testy:
Popáleniny jsou jedním ze zranění, kdy včasnou první pomocí můžete ovlivnit strašně moc. Teplo (v tomto případě způsobené párou unikající z tlakového hrnce) postupuje dál a dál do hlubších vrstev kůže a cestou ničí co může. Záchranka, i kdyby přijela v rekordně krátké době, už tenhle proces neovlivní. Jediné o co se v sanitce a později v nemocnici snaží, je lepší průběh hojení popálenin a zabránění dodatečné infekce. Vy však můžete včasným chlazením výrazně ovlivnit její závažnost tím, že omezíte poničení hlubších vrstev kůže.

Která z nabízených možností je tedy tou správnou?

Rovnou vyřadit můžete všechny varianty, v nichž nedochází k chlazení opařeného obličeje, včetně té navrhující zcela nedostatečné chlazení mokrou látkou.

V možnostech c) a d) se rozhodujete obličej chladit studenou vodou, což je to nejlepší, co můžete udělat. Otázka zní, zda volat záchranku či ne. Odpověď v tomto případě zní raději ano. Je to proto, že se jedná o oblast obličeje, kde by jakékoliv problémy s hojením mohly mít strašné následky. Možnost, že by se jednalo o opravdu banální opaření je vyloučena v okamžiku, kdy se objeví první puchýře. Ostatně ani v případě, kdy by se puchýře neobjevily, není takhle brzy možné určit výslednou závažnost popáleniny a je rozhodně nutné udělat všechno pro to, aby se nepřidala infekce (což mohou nejlépe právě v nemocnici). Spreje na popáleniny od sluníčka, jako je například Panthenol, nepatří na kůži, která je již nějakým způsobem viditelně narušená puchýři apod.

Za nejlepší variantu lze v tomto případě považovat možnost c)

Sakra.... Tak jsem si myslel že polejt ho je moc... A ono to tak má být... big_smile

72

Tekoucí studená voda odvádí teplo efektivně (voda v kontaktu s kůží pohltí část tepla a okamžitě ji nahrazuje další studená).
Mokrá utěrka chladí chvilku, hned se ohřeje a pak je k ničemu.

FOUR XX MERLINS
CARRY ME TO BERLIN

73

Jsem živoucí důkaz Justyho a Nosálova příspěvku. A fakt radim chladit vodou, i když to třeba chvíli nebolí ani nepálí. Aspoň do prvního dne, kdy ordinuje váš doktor (jestli se jedná o popáleninu 2. stupně).
Jinak dopadnete jako moje haxna o Velikonocích 2005.

http://martweszczeniaczki.blog.cz/1303/todle-nejsou-zasnuby-to-je-blbost-nebudu-mit-pruser
O, bo to sztandar całej ludzkości, to hasło święte, pieśń zmartwychwstania!

74

Hlásím se o zombíka, pokud mi započítáte, že jsem celé dětství chodil do mladého zdravotníka (a vyhrával okresní soutěže), doma máme lékárničku a matinka je u ČČK (tuším že jako záložák humanitárních sborů) big_smile
----
A ty základy bych si měl ještě prakticky pamatovat...

Chilli, poňcli, kafe a čepele. Toť důvod proč přežít.
Hydina míru pro kohokoli, kdo o ni stojí

75

Tož pokud splňuješ všechny podmínky, tak určitě smile

Ještě by ti někdo mohl položit nějakou zákeřnou otázku, jak se tady stalo zvykem.

Firejs nesnáší daně. Státní metodu demotivace aktivních občanů! Asi se hodím na podporu...