26

Re: Zombík první pomoci!

Ahoj, ve středu jsem byl na kurzu "Základní norma zdravotnických znalostí"  ČČK http://www.cervenykriz.eu/cz/ppnormy.aspx , kde jsem probírali všechno co je požadováno pro tohoto zombíka. Je možné uznat takový kurz jako dostatečný?
Jako doplnění dávám obsah základní lékárničky http://uloz.to/x1p6M18/lekarnicka-jpg

27

Pokud je ta lekárníčka tvoje (nebo jí máš snadno přístupnou) a nikdo se tě na nic nezeptá, tak by se snad mohlo uznat... ošetřoval jsi již někoho?

Firejs nesnáší daně. Státní metodu demotivace aktivních občanů! Asi se hodím na podporu...

28

Lékárnička je moje a mám ji rozdělenou do dvou částí, kde jedna má pouze obvazový materiál(obvazů není nikdy dost) a druhou, kde jsou nástroje, léky, desinfekce a všechno ostatní co je na obrázku s trochou obvazů. Tu univerzální beru všude na cesty. Druhá s obvazy je pouze jako pouzdro na obvazy. Tu by jsem bral asi jen do auta, aby se to neproneslo.

Ošetřoval jsem jen drobná zraněni jako oděrky, říznutí, opaření... klasika jako každý. Největší jsem ošetřoval hlubší říznutí nožem do článku palce u ruky, kdy nůž rozlomil skořápku ořechu a pokračoval do prstu. Tenkrát jsme dávali vystříhaný mašličky z náplasti. Prst šel ohýbat tak jsme ani k doktoroj nejeli.

"Ostrý" život zachraňující zásah jsem ještě nedělal. Vlastně dělal, vyklepával jsem ze synka (když byl malý) kousky mrkve co špatně polkl a dusil se. Já měl strach, že se udusí a on si pak stěžoval, že jsem ho tloukl. Ještě teď mě je spatně když na to vzpomenu.

29

fladi napsal:

Pak jsem ještě uvažoval o První pomoci, základy už umím (byl jsem u dobrovolných hasičů a taky jsem reprezentoval školu v cyklistice(tam jsme taky museli umět 1. pomoc)). Praxi nějakou větší nemám, akorát různá řezná zranění a lehké popáleniny. Ale nevím jestli by jste mi ho uznali(lékárničku stále ještě nemám, ale už ji sháním).

Tak, dnes jsem si lékárničku pořídil. Je to autolékárnička s výbavou dle předpisu MDČR č. 216/2010
Rád bych byl někým nějak vyzkoušen, nebo něco takového.
Fotku lékárničky na požádání dodám (chystám se ji ještě převybavit, třeba vyhodit resus. masku)

Don't be afraid to take a ride on the rape train.
I know mistakes were made. Some died on the rape train.
And there are still a lot of people that need to die. Come aboard, you will feel the reasons why.
Nobody wants to take a ride on the rape train. And still they find themselves inside of the rape train.

30

Přezkoušení je možné jen osobně. Splnil jsi kriteria z 1. příspěvku?

31

autolékárnička je velice dobrý základ za minimální peníz včetně pouzdra.

32

Werty:
1. Áno
2. Áno
3. Áno, s tímhle už mám velkou praxi.
4. Záleží na definici slova mdloby.
5. Pokud to trvá dlouhou dobu, tak bych si s tím poradit neuměl. Pokud je to jen krátkodobé, snažím se zjistit, z čeho to může být a podle toho se zařídím. Je něco jiného, když člověka bolí břicho z toho, že se přejedl a z toho, že má zánět slepého střeva.
6. Uštknutí zmijí. To je dost oblíbená věc, dost se v tom chybuje.
Já byt to udělal jednoduše. Řekl bych raněnému, že je to v pořádku, vyprávěl bych mu o tom, že ten jed není ani jedovatý, ránu byl vyčistil a vydesinfikoval a týpka odvezl k lékaři, protože co kdyby tam byla nějaká alergie.
7.  Odvést někam do budovy, na severní stranu, kam nesvítí celý den slunce a není tam vedro a dusno.  Postiženému bych dával napít né moc studenou vodu, dával bych mu studené obklady a popřípadě bych mu naordinoval studenou sprchu.

And there are still a lot of people that need to die. Come aboard, you will feel the reasons why.
Nobody wants to take a ride on the rape train. And still they find themselves inside of the rape train.

33

Hdm napsal:

Celkem mě to stálo 99kč. Což není špatná cena. Ale rozhodně tam budu dost věcí dokupovat a některé vyndám. Dost mi tam chybí nějaké základní léky a desinfekce.

34

mdloby = omdlení, bezvědomí

při dlouhodobé bolesti žaludku bys dělal co?

35 Naposledy upravil: Hdm (5.11.2012 19:59:22)

fladi napsal:

Celkem mě to stálo 99kč. Což není špatná cena. Ale rozhodně tam budu dost věcí dokupovat a některé vyndám. Dost mi tam chybí nějaké základní léky a desinfekce.

Tak se rozepiš co budeš vyndávat a co naopak doplníš?

36

fladi napsal:
Hdm napsal:

základní léky v autolékárničce nejsou, páč se jedná o 1. pomoc, kde by ibalgin asi nepomohl a desinfekce v tu chvíli nehraje hlavní roli...
taky jsem si ji doplnil, dobrá je i pinzetka na klíšťáky

37

Hdm napsal:

Tak se rozepiš co budeš vyndávat a co naopak doplníš?

Vyhodím res. masku. Sice vypadá hezky a může být i účinná, ale já nehodlám řešit, jestli ji náhodou nemám obráceně a taky blbě doléhá. Tohle se řeší přitisknutím k obličeji, ale to je mi jedno. A taky zabírá cca 1/5 místa.
Když budu provádět dýchání z úst do úst, tak klasicky. Co když ten člověk bude mít AIDS? Hm, je to možné, ale k nákaze ze slin je potřeba 1,5l od infikovaného, a ne vypít, nýbrž narvat do žíly. A to, že může mít krev puse? Tak se to holt stane, no. ale to už by muselo být moc náhod najednou, nemyslíte?
* Základní léky (něco na hlavu, něco na chřipku, živočišné uhlí, něco na alergie...)
* Pinzetku (díky Werty)
a další

38

Res. maska je opravdu zbytečná, ale koukni po res. roušce. to ve v podstatě jen kousek igelitu s ventilkem uprostřed a zabírá minimum místa. Doléhá bez problémů a navíc s ní jde překrýt i nos.
Nevím jestli jsi opravdu takový tvrďák, ale taky ten postižený může být pozvracený a to už je o něčem jiném, co? Já osobně by jsem do dýchání šel opravdu jen z povinnosti a taky by se mohlo stát, že tam ještě přidám.
Další problém může být s tím, že postižený má pusu nadranc a ty nebudeš schopen jeho ústa dostatečně těsně obejmout svými, tam ti ta rouška taky pomůže.
Ohledně přenosu nemocí, základní pravidlo zachránce je o tom, že chrání především sebe až pak pomáhá ostatním. Až budeš mít děti budeš si na sebe dávat větší pozor. Já jako mlaďák jsem taky byl nesmrtelnej wink

39

Hdm napsal:

Já osobně BYCH do dýchání šel opravdu jen z povinnosti

Žádnou takovou povinnost nemáš.

Zvoní zvoní zrady zvon zrady zvon
Čí ruce ho rozhoupaly

40 Naposledy upravil: Justy (5.11.2012 22:07:13)

U dýchání je problém hlavně hepatitida a jiné radosti, kterýma disponují bezďáci a podobná individua, k jejichž resuscitaci se můžete nachomýtnout.

Jinak nemáte povinnost do člověka dýchat. A ono to není ani tak strašně důležité, pokud se nejedná o problém čistě dýchacích cest. Po zástavě srdce je člověk dostatečně prokysličený ještě dost dlouho na to, aby stačilo provádět zevní masáž srdce do příjezdu ZZS. Účelem předlékařské první pomoci stejně není člověka "nastartovat", ale zvýšit šance na úspěšnou resuscitaci tím, že budete poskytovat provizorní krevní oběh. Dýchání pomáhá, ale na žebříčku důležitosti je při první pomoci 1. krvácení, 2. oběh ... 412. špína za nehty 413. dýchání z úst do úst.

EDIT: Samozřejmě, pokud to vztáhneme na ZA, tak určitě dýchat, ale počítejte, že člověk se srdeční zástavou je v takových podmínkách prakticky mrtvý.

FOUR XX MERLINS
CARRY ME TO BERLIN

41

Já ani nevím, zda bych třeba vůbec nějakou resuscitaci zvládl. Teorii ovládám, ale praxe je něco jiného. Je nepatrný rozdíl mezi tím, zda líbám figurínu a do toho si povídám s lékařem, nebo když přede mnou leží člověk, který je po těžké autonehodě a nedýchá.
Ale docela by mě zajímalo umělá dýchání u člověka, co má totálně pokroucená záda (tak, že to ještě nemusí být smrtelné) a má hlavu špatně natočenou a já se tam nedostanu svou hlavou. Co na to odborníci?

42

Jak tu správně píší dýchat nemusíš (je to lepší, ale nemusíš). V případě jakém píšeš by jsem určitě nedýchal, ale jen dělal masáž srdce.

43

A je možné, že bych masáží srdce poškodil míchu? Jako že by se to přes žebra přeneslo dozadu k obratlům a ty by byly již trošku mimo obvyklé místo a já bych tomu dopomohl?

44

IMO pokud srdce netluče masíruješ a dál se nestaráš. Stejně by jsi volal záchranku a tam by ti řekli co s tím.

45 Naposledy upravil: Justy (6.11.2012 15:55:17)

fladi napsal:

A je možné, že bych masáží srdce poškodil míchu? Jako že by se to přes žebra přeneslo dozadu k obratlům a ty by byly již trošku mimo obvyklé místo a já bych tomu dopomohl?

Při zástavě srdce takové věci neřešíš, záchrana života je nadřazená všemu ostatnímu. Člověka stejně pro masáž přesouváš na pevnou podložku. Masáž bych neprováděl snad jedině při nějakém obzvlášť destruktivním poranění hrudníku a břicha, pokud by byla záchranka na cestě.

FOUR XX MERLINS
CARRY ME TO BERLIN

46

Když nad tím dýcháním ústa/ústa přemýšlím ve spojitosti s ZA mělo by se zde radit nikdy nedýchat. Přece jen pokud by už postižený přešel na druhou stranu, naservírovat mu svůj obličej před jeho zuby by asi nebylo nejmoudřejší. yikes

Pro méně důvtipné:
Tuto moji úvahu berte jako ironii a v žádném případě neslouží jako návod pro správné poskytnutí první pomoci.

47

fladi napsal:

Já ani nevím, zda bych třeba vůbec nějakou resuscitaci zvládl. Teorii ovládám, ale praxe je něco jiného.

v šoku zvládneš veci, o ktorých sa ti bežne ani nesníva big_smile to viem z vlastnej skúsenosti, keď mi baba vbehla na (jej) červenú pod auto a odletela 10m ako handrová bábika, čas sa spomalil, zvuky potlačili a kým som sa spamätal, po pár vdychoch už dýchala sama a až potom prišli na mňa divné stavy a to som ešte smelo jazdil až do 02:30 (nehoda sa stala o 22:00)

48

werty napsal:

mdloby = omdlení, bezvědomí

Jé, promiň, nějak jsem přehlédl tvůj příspěvek.
Takže to bezvědomí:
Vyndal bych případný zapadlý jazyk.
Když už bych byl v té puse, tak bych odstranil předměty, co tam nepatří, např. zvratky a následně zaklonil hlavu.
Pak bych ho dal do stabilizované polohy (samozřejmě za předpokladu, že by dýchal, měl normální puls)
Stabilizovaná poloha- Spodní noha natažená, vrchní pokrčená a opřená o zem před tělem.
Spodní ruka ohnutá v lokti a rameni, pod vrchní rukou, která je skrčená jako kdyby si člověk sám dával kravatu, podkládá hlavu.

Zavolal doktora.
Kdybych nemohl, podával bych živočišné uhlí, a jak jsem psal, snažil se vyzpovídat pacienta.

49

fladi napsal:

Pak bych ho dal do stabilizované polohy (samozřejmě za předpokladu, že by dýchal, měl normální puls)

Co bys dělal, kdyby neměl normální puls?

Mistress z brahminy.

50

Záleží na definici "normální puls",a le protože jsem s tím začal já, mohu si ji sám určit.
Takže kdyby neměl normální puls
- žádný puls - nepřímá srdeční masáž, 30x stlačit uprostřed hrudníku, správnou silou, 2 vdechy a stále dokola
- slabý rychlý puls, rychlé dýchání, pocení se - protišoková poloha - zvedlé nohy, nedávat pít, maximálně namáčet rty